Ścieżka pszczelarska

W ramach konkursu „Ochrona Bioróżnorodności Naszą Szansą” ogłoszonego przez Fundację Wspomagania Wsi, Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi Godzięcin „Wspólna Sprawa” otrzymało dofinansowanie w kwocie 10 000 zł na budowę Pszczelarskiej Ścieżki Edukacyjnej.
DSCF5543
Podstawowym zadaniem naszej ścieżki pszczelarskiej jest ochrona zagrożonych wyginięciem dziko-żyjących zapylaczy oraz roślin rodzimych których naturalne siedliska bytowania znikają z uwagi na powstawanie dużych gospodarstw rolnych, a więc w wyniku zaniku miedz między polami oraz zmniejszenia się połaci nieużytków. Intensywna gospodarka rolna powoduje wzrost wydajności i opłacalności produkcji, poprawiając status materialny rolników ale niestety negatywnie wpływa na rozwój owadów zapylających oraz sprawia ginięcie wielu roślin . Bardzo duży wpływ na zanikanie owadów zapylających mają również zmiany w budownictwie i urbanistyce. Część owadów gniazdowała w ścianach o budowie szachulcowej, której głównym wypełnieniem była mieszanina sieczki z gliną. W trakcie remontów tradycyjne wypełnienie zastępowane jest materiałami ceramicznymi. Ma to wpływ na poprawę warunków bytowych mieszkańców oraz estetykę naszej wsi ale niestety ogranicza miejsca gniazdowania owadów.
Drugim zadaniem naszej ścieżki będzie poprawa pogłowia pszczół wśród okolicznych pszczelarzy przez wprowadzenie linii cechujących się dużą łagodnością i miodnością oraz małą rojliwością na bazie matek zarodowych sprowadzanych z wiodących pasiek zarodowych zarówno krajowych jak i zagranicznych. Poprawa pogłowia pszczół ma nastąpić w wyniku hodowli matek, które mogą być rozprowadzone wśród zainteresowanych pszczelarzy z naszego regionu.
Następnym celem jest integracja lokalnego społeczeństwa oraz podnoszenie wiedzy pszczelarskiej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Promowanie produktów pszczelich spowoduje wzrost spożycia niesamowicie cennych dla zdrowia i urody produktów pszczelich oraz podniesienie prestiżu zawodu pszczelarza. Ścieżka stanowić również będzie miejsce wypoczynku na łonie przyrody wśród brzęku owadów, zapachu roślin i olejków eterycznych wydobywających się z uli oraz miejscem nauki poszanowania i ochrony przyrody.
DSCF3484
Po obejrzeniu uli znajdujących się na ścieżce, pod opieką pszczelarza zwiedzimy pasiekę produkcyjną ubrani w bluzy pszczelarskie i po przygotowaniu sprzętu pszczelarskiego obejrzymy wnętrze otwartego ula, sprawdzimy stan ramek, odszukamy matkę i trutnie. W czasie przeglądu oprowadzający pszczelarz opowiadać będzie o życiu pszczół i ich zwyczajach. Zobaczymy sposób poławiania obnóży pyłkowych oraz sposób ich suszenia i przechowywania. Obejrzymy też uliki weselne w których hodowane są matki użytkowe. W czasie zwiedzania ścieżki warto zatrzymać się przy ulikach dla trzmieli i obserwować ich pracę. Poświęćmy też chwilę i zatrzymajmy się przy gniazdach pszczół samotnic których jest coraz miej. Zobaczmy murarkę ogrodową jak uwija się przy swoim gnieździe wykonanym z trzciny pospolitej, zobaczmy pszczelinki i złotolitki – ginące gatunki zapylaczy. Bardzo ważnym elementem ścieżki pszczelarskiej są rośliny bez których nie mogą żyć owady a one nie mogą istnieć bez owadów. Na ścieżce zobaczymy rośliny chronione takie jak: kalina koralowa, przebiśnieg, śnieżyca wiosenna, przylaszczki, grążel żółty, wiciokrzew pomorski i wiele innych. Zobaczymy też powszechnie występujące w naszym regionie drzewa i krzewy przydatne owadom jako dostarczyciele pyłku (brzoza, leszczyna, sumak, kasztanowiec), nektaru (lipa, robinia akacjowa, robinia lepka i omszona), dostarczających spadzi i składników na propolis (dęby, klony, modrzewie, sosny) i wiele innych. Możemy podziwiać też małe wrzosowisko oraz poletka uprawne z rzepakiem, gryką, facelią błękitną i innymi roślinami.
Zainteresowani mogą samodzielnie zasiać nasiona lub posadzić rośliny co będzie ich wkładem w ochronę przyrody. W czasie pobytu na ścieżce odwiedzimy pracownię pszczelarską w której możemy zobaczyć sprzęt pasieczny nie tylko współczesny ale i stosowany dawniej ( stare wirówki do miodu, widelce do odsklepiania plastrów, rozluźniacze do miodu wrzosowego) i wiele innych. W pracowni pszczelarskiej możemy zapoznać się z odsklepianiem i wirowaniem miodu, z przekładaniem larw do sztucznych mateczników hodowlanych, znakowaniem matek oraz ich podkładaniem do rodzin pszczelich.
DSC_7892
Po zwiedzaniu ścieżki istnieje możliwość zrobienie ogniska połączonego z pieczeniem kiełbasek, spędzenia czasu w altanie z której rozpościera się widok na pola uprawne oraz piękne lasy. Możemy usiąść w zacisznym miejscu na ławeczce wsłuchać się w odgłosy przyrody dać wytchnienie oczom napawając się pięknem przyrody. Dla chętnych do wypoczynku pod namiotami na ścieżce pszczelarskiej przygotowane jest miejsce do biwakowania.
Oprócz funkcji ochrony przyrody i edukacyjnej ścieżka ma służyć jako miejsce spotkań towarzyskich oraz integracyjnych nie tylko dla mieszkańców naszej miejscowości ale i przyjezdnych grup zorganizowanych oraz osób indywidualnych.

 

DSC_7719

DSC_7757

DSC_7777

DSC_7833

DSC_7844

DSC_7863

DSC_7884

DSCF4648

DSCF4651

DSCF5472

DSCF5541

DSCF5753

IMG_0135