Ciekawe miejsca

godziecin_7Ścieżka historyczna

1. Spacer zaczynamy przy kościele gotycko-renesansowym, który zbudowany został w 1583 r.. Kościół o konstrukcji szachulcowej należy do najstarszych na Dolnym Śląsku kościołów o drewnianej konstrukcji. Dach czterospadowy, okna zamknięte półkoliście. Kruchta murowana z dachem dwuspadowym. Wnętrze z drewnianym stropem. W kościele znajduje się ołtarz z 1602 r. – przepiękny drewniany tryptyk przedstawiający ostatnią wieczerzę w części głównej oraz Jana Chrzciciela po prawej i Mojżesza po lewej stronie, ambona z czasów budowy kościoła, organy z początku XVII wieku, chrzcielnica z końca XVIII wieku, renesansowe drewniane epitafium Anny Poleiin oraz płyta nagrobna Fryderyka v. Sack und Ratschitz. Na cmentarzu przykościelnym od strony drogi leżą dwie płyty grobowe. Napisy są słabo czytelne, na jednej można odczytać daty zgonów “1703, 1716 i 1746”. Stoi tu też drewniany krzyż misyjny ogrodzony niskim płotem.

2. Obok kościoła jest drewniana dzwonnica z 1877 r. o konstrukcji słupowej, szalowana, nakryta dachem namiotowym. Niegdyś była ona wyższa od kościoła, lecz na wskutek pożaru została zniszczona i przebudowana. Obecnie trwają przygotowania do renowacji i przywrócenia dzwonnicy dawnego wyglądu.

3. Z pod kościoła udajemy się do parku gdzie zachował się fragment grobowca rodzinnego byłych właścicieli pałacyku. Ma on kształt łukowatej niszy z dwoma kolumnami po bokach. W środku obramowany otwór, nad nim klucz z tarczą herbową, a pod nim płyta z wersetem biblijnym.

4. Następnie udajemy się pod pałac dwukondygnacyjnym, który dawniej posiadał dwie okrągłe wieżo-alkierze z II połowie XVIII wieku, który po przebudowie w XX wieku stracił swój dawny styl. Zachowały się tylko częściowo piwnice ze sklepieniami odcinkowymi na łukach. Obecnie mieści się w nim Państwowy Dom Dziecka.  Wzdłuż głównej ulicy znajduje się kilka ciekawych budynków z XIX wieku o budowie szachulcowej ryglowej i z muru pruskiego.

Ścieżka przyrodnicza:

A. tulipanowiec amerykański to gatunek wysokiego drzewa należącego do rodziny magnoliowatych. Jest to roślina ozdobna, która posiada żółtozielone kwiaty w kształcie tulipana. Pochodzi ze wschodnich rejonów USA.

B i C. dęby szypułkowe to gatunek dębu, drzewa liściastego z rodziny bukowatych, występujący w Europie oraz południowo – wschodniej Azji. W naszym parku mają one ok. 400cm i 420cm obwodu oraz wysokość ok.25m.

D i G. cisy pospolite to gatunki wiecznie zielonych szpilkowych drzew lub dużych krzewów z rodziny cisowatych. Pierwotnie cis pospolity rósł w Europie, w górach Atlas w Maroku i w zachodniej Azji. Jest to roślina trująca i osiąga do 32 metrów wysokości i 9 m obwodu pnia.

E. cypryśnik błotny to gatunek drzew należących do rodziny cypryśnikowatych. Występuje w stanie dzikim na bagnach i terenach zalewowych w USA wzdłuż południowo-wschodnich wybrzeży Atlantyku. Wytwarza bardzo charakterystyczne korzenie oddechowe (pneumatofory). Są to różnej wielkości kolankowate lub stożkowate zgrubienia na korzeniach, wystające nad powierzchnię gleby lub wody.

F. lipa szerokolistna to gatunek drzewa należący do rodziny lipowatych. Występuje w Europie, w Polsce głównie na południu i jest rzadsza od lipy drobnolistnej. W naszym parku jest oznaczona jako pomnik przyrody, jest 300-letnim drzewem o obwodzie 555 cm i wysokości ok. 20 m.

H. glediczja trójcierniowa to drzewo z rodziny bobowatych pochodzące z Ameryki Północnej sadzone w Polsce w parkach miejskich ze względu ciekawy wygląd: ma długie strąki dochodzące do 40 cm i rozgałęzione kolce rosnące bezpośrednio na pniu i gałęziach. W naszym kraju osiąga wysokość 25-30 m.

I. lipa drobnolistna to gatunek drzewa, należący do rodziny lipowatych. Pochodzi z Europy i Azji Zachodniej. W Polsce występuje pospolicie na terytorium całego kraju. Występuje w stanie naturalnym, ale jest także bardzo często sadzona przy domach, w parkach i przy drogach, jako roślina ozdobna i użyteczna. W Godzięcińskim parku liczy ona ok. 120 lat.

J. pomnikowa lipa szerokolistna znajdująca się przy murze ogrodzeniowym kościoła,
o obw. 495 cm, wysokości ok. 26 m oraz wieku ok. 300 lat.

Po zwiedzeniu parku proponujemy spacer po wsi, która co roku staje się coraz bardziej zadbana. Domy są odnawiane a ogródki przydomowe przyciągają wzrok ciekawymi okazami i kolorami. Buduje się sporo nowych domówl; między innymi budują się tu mieszkańcy Wrocławia. Wieś ze wszystkich stron otoczona jest pięknymi lasami, w których jest dużo grzybów i czarnych jagód. W lasach są jeziorka, a nad jednym z nich miejsce na biwak.