Aktualności

IV najpiękniejsza wieś Dolnego Śląska 2017 roku

Posted at 20 listopada 2017 | By : | Categories : Aktualności | Możliwość komentowania IV najpiękniejsza wieś Dolnego Śląska 2017 roku została wyłączona

Godzięcin z wyróżnieniem w konkursie na „Najpiękniejszą wieś dolnośląską 2017 roku”

Znamy wyniki tego prestiżowego konkursu na „Najpiękniejszą wieś dolnośląską 2017 roku” ogłoszonego przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego do którego nasza gmina zgłosiła sołectwo Godzięcin.

Sołectwo zajęło wysokie 4 miejsce z wyróżnieniem na 11 zgłoszonych z całego naszego województwa. Poniżej lista nagrodzonych wsi:

 1. Niedźwiedzice, gm. Chojnów  
  2. Wolimierz, gm. Leśna   
  3. Ruszów, gm. Węgliniec
  4. Godzięcin, gm. Brzeg Dolny   (wyróżnienie)   
  5. Bielawa Dolna, gm. Pieńsk    (wyróżnienie)  
  6. Osetno, gm. Góra    (wyróżnienie)  
  7. Srebrna Góra, gm. Stoszowice    (nagroda specjalna)

Ktoś powie, że to tylko czwarte miejsce, a my odpowiemy, że dla nas to aż czwarte miejsce, dlaczego? Po pierwsze mówimy o całym województwie dolnośląskim, po drugie zakres konkursu był bardzo duży i zakładał m.in.

– estetykę, posesje, krajobraz czyli to co widać,

– funkcjonowanie stowarzyszeń,

– pozyskiwanie środków zewnętrznych,

– realizacja sołeckiej strategii,

– współpraca z gminą,

– projekty wzmacniające tożsamość wsi,

– oferta dla mieszkańców i turystów,

– zabytki,

– tradycja,

– prezentacja przed komisją,

– itd.

Więc spełnienie idealnie tych wszystkich warunków nie było takie proste i łatwe.

I po trzecie musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie był Godzięcin jeszcze 6-7 lat temu? I nie w województwie, ale w naszej gminie? Odpowiemy, gdzieś tam na końcu stawki, ospały, niemrawy i z brakiem pomysłu na jutro.  Przez te lata krok po kroku, dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców, wspaniałej współpracy z Gminą Brzeg Dolny i naszym Burmistrzem Stanisławem Jastrzębskim, Godzięcin przekształcił się w jedną z najbardziej aktywnych wsi i nie tylko w swojej gminie, ale w całym naszym powiecie. Teraz możemy dodać jednej z najpiękniejszych wsi Dolnego Śląska. Gdyby ktoś powiedział sześć lat temu, że tak będzie, kto by wówczas uwierzył? Więc czy nie jest to sukces? Jasne – chcielibyśmy pierwsze miejsce, ale dziś cieszymy się tym, co z takim wielkim trudem osiągnęliśmy. Pozostaje pytanie o przyszłość i to jest pytanie ważniejsze. Byliśmy świadkami „zrywu” wielu wsi i późniejszego ich zastoju, wypalenia i zmęczenia. Gdzie jest teraz Godzięcin? myślimy, że na etapie zmęczenia. Miejmy nadzieję, że wypalenie nas nie dopadnie a zmęczenie minie.

 

Bardzo dziękujemy Burmistrzowi Brzegu Dolnego Panu Stanisławowi Jastrzębskiemu, pracownikom Urzędu Miejskiego w Brzegu Dolnym oraz Pani Dyrektor DOK Danucie Chłód za każdą pomoc okazaną w tych ostatnich latach. To wyróżnienie jest również dla Was.

Podziękowania kierujemy do samych mieszkańców Godzięcina, w końcu to nasz wspólny sukces. Ciężka praca ostatnich lat przynosi efekty, nie tylko to wyróżnienie, ale proszę wspomnijcie ostatni festyn pszczelarski, czy ktoś kiedykolwiek widział tak dużą frekwencję na festynie wiejskim? Dzień seniora od kawy i ciasta do obecnie rozmiarów przyjęcia. Sam wygląd wsi bardzo się zmienił i możemy tak dalej wymieniać. Problem polega na tym, że my już tamtego Godzięcina nie pamiętamy, a do nowego szybko się przyzwyczajamy. Nie musimy się bić o następne nagrody, ale też nie możemy spocząć na laurach, bo to zgubi nas szybciej niż myślimy.

Jeżeli nadal nie będziemy razem działać, współpracować – no cóż sami wiecie.

Nagrodę w imieniu mieszkańców w zwycięskiej wsi Niedźwiedzice odebrali Jadwiga i Ryszard Żuchorowie i Barbara Chebes. Natomiast na spotkaniu podsumowującym to przedsięwzięcie, mieszkańcy naszej miejscowości zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z nagrodą. Wszyscy byli dumni z tego co z takim trudem osiągnęli.

Mirosław Dawidowicz, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi Godzięcin Wspólna Sprawa oraz Dorota Jaśkowska sołtys Godzięcina.